Архивната колекция ВОЙНИТЕ НА БЪЛГАРИЯ (1878–1945 г.) е посветена на три знаменателни годишнини, които отбелязваме през 2015 г. – 70 години от края на Втората световна война, 100 години от влизането на България в Първата световна война и 130 години от Сръбско-българската война.

В знак на преклонение пред паметта на стотиците хиляди българи, загинали в името на националния идеал по бойните полета, на ранените, осакатените или безследно изчезнали във войните на България, Държавна агенция „Архиви“ инициира създаването на общ тематичен сайт, осигуряващ интернет достъп до съхранените в държавните архиви документи с военно-историческа тематика.

Идеята получи подкрепа и стана част от националните планове за отбелязване на годишнините от двете световни войни.


Виж още >>

ДРУГИ ПРОЕКТИ

Колекцията с протоколи на Политбюро и Централния комитет на БКП е един изключително важен източник за близката история на България. За по-младите интернет потребители, родени и израснали след 1989 г., трябва сигурно да припомним, че Политбюро беше органът, който се занимаваше практически с всичко в държавата – от дислокацията на армията, през строежа на АЕЦ до … цената на чорапогащите.

Виж още >>

През последните 20 години темата за досиетата не слизаше от вестникарските страници. Принадлежността към комунистическите тайни служби успя да създаде не един публичен скандал. Малцина обаче знаят, че освен „досиетата на ДС”, българските архиви пазят огромен и много ценен масив с „полицейски досиета” от периода преди 1944 г. Само допреди две години те се съхраняваха в Архива на МВР и достъпът до тях бе затруднен.

Виж още >>

70-годишнината от провеждането на Народния съд в България е поводът ДА „Архиви“ да представи своята нова колекция. Идеята е да се разкрие в дигитален вид най-значимата част от огромната документация, която образува съдебния процес на всеки отделен състав на Народния съд в България. Началото се поставя с документи от работата на Първи състав в София, като поетапно ще се продължи до Дванадесети софийски състав.

Виж още >>

Точно преди 70 г. един малък народ, живеещ в периферията на Европа, се възправя срещу безумието и успява да спаси своите евреи. Докато други 6 милиона от синовете на Давид са изпепелени в газовите камери на Аушвиц и Треблинка, 48 хиляди човешки съдби са опазени от унищожаване. Днес е трудно да си представим рисковете, които нашите прадеди са поели, отстоявайки своята гражданска позиция.

Виж още >>

фотоАрхив.bg